Usluge obavljanja poslova zaštite na radu za pravne subjekte
Temeljem članka 20. st.2. Zakona o zaštiti na radu i Pravilnika o obavljanju poslova zaštite na radu Ergonomika može za sva poduzeća do uključivo 49 radnika obavljati poslove zaštite na radu ako poslodavac nema radnika koji ispunjava propisane uvjete za obavljanje tih poslova.
Obavljanje poslova zaštite na radu obuhvaća:
- Provođenje redovitog unutarnjeg nadzora i izvještavanje Poslodavca o utvrđenim nedostatcima nakon svakog obavljenog nadzora. Nakon svakog nadzora sastavlja se zapisnik o obavljenom nadzoru u kojem se utvrđuju mjere koje je potrebno poduzeti te definiraju rokovi, osobe i način provedbe mjera.
- Stručnu pomoć kod prijavljivanja i ispunjavanja tiskanica za prijavu ozljeda na radu i profesionalnih bolesti. Prikupljanje i analiziranje podataka u vezi s nezgodama, ozljedama na radu, profesionalnim bolestima i bolestima u vezi s radom te izrada propisanih izvješća za potrebe poslodavca.
- Suradnju s tijelima nadležnima za poslove inspekcije rada, sa Zavodom nadležnim za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, Zavodom za unapređivanje zaštite na radu, ovlaštenim osobama te sa specijalistom medicine rada.
- Stručnu pomoć poslodavcu i njegovim ovlaštenicima, radnicima te povjerenicima radnika za zaštitu na radu u provedbi i unapređivanju zaštite na radu te obveza sudjelovanja i suradnje pri planiranju, provođenju i standardizaciji u svim dijelovima poslovanja gdje postoji obveza primjene Zakona o zaštiti na radu.
- Iniciranje svih stručnih poslova vezanih uz područje zaštite na radu (procjena rizika, unutarnjeg nadzora, ispitivanja sredstava rada u propisanim rokovima, osposobljavanja radnika, poslodavca, povjerenika i ovlaštenika i ostalih poslova zaštite na radu u skladu s potrebama poslodavca).
E-learning - online osposobljavanje iz zaštite na radu
E-learning ili e-učenje je sustavno stjecanje znanja putem uporabe računala i Interneta po unaprijed pripremljenim programima usklađenim prema potrebama korisnika.
U našoj svakodnevnici suočeni smo s potrebom sve bržeg stjecanja znanja ako želimo ravnopravno komunicirati u društvu, a posebice je važno da budemo pravodobno informirani o novim spoznajama koje su nam potrebne za uspješno svladavanje poslova na radnom mjestu. Nažalost, imamo sve manje vremena za učenje na klasični način. Različiti tečajevi, seminari i radionice traže previše vremena za sadržaje koje nam nude, a od kojih obično već nešto i znamo pa nam je praćenje nastave nezanimljivo. Najveći gubitak vremena predstavlja odlazak u određeno vrijeme na određena mjesta za učenje i povratak s tih mjesta, uključujući sve one neprilike vezane uz gradski promet, parkiranje i slično.
U vremenu kad su računala ušla u život skoro svakog od nas, bilo bi šteta koristiti ih za igrice i «surfanje» po beskraju Interneta, jer se računala mogu iskoristiti upravo za brzo i lagano stjecanje onih znanja koja su nam potrebna, bez nepotrebnog gubljenja vremena.
Programi samoučenja konstruktivno doprinose obogaćivanju znanja, tako da se novo integrira u postojeću strukturu znanja. Onaj koji uči oplemenjuje svoj svijet znanja novim spoznajama.
Samoučenje se može uspješno odvijati preko računala i to:
- Offline (uz pomoć prezentacija na CD-u ili DVD-u) ili
- Online stalnom vezom na Internetu ili u mreži tvrtke (Intranet)
Alternativno se programi mogu sastavljati kombinacijom offline i online modula. Integracija E-learninga i klasične nastave u konačnosti naziva se super učenje (Blended learning - super učenje). Ovakav pristup koristi se i u edukaciji stručnjaka sigurnosti i zaštite na radu.
E-learning metoda je neovisna o vremenu i mjestu. Ona nudi multimedijalne mogućnosti kreiranja sadržaja za učenje primjenom teksta, slike, tona i filma. Onaj koji uči odlučuje u kojem vremenskom periodu će obraditi određene sadržaje i u kojoj formi.
Dakle, možemo zaključiti e-learning ili e-učenje je sustavno stjecanje znanja putem uporabe računala i Interneta po unaprijed pripremljenim programima usklađenim prema potrebama korisnika.